“Sâmbăta-i de pregătire; dumineca-i de iubire” – zice un cântec popular. Eu mă pregătesc să merg iar la Pietroasa. Poate mă întâlnesc seara cu veveriţele!
Celebra expresie din alte vremuri “s-a băgat …” revine în forţă. Doar că acum nu mai e vorba de zahăr, carne sau conserve chinezeşti, ci de … dosare. Goale.
Căruţa moţului
Nici căruţa cu ciubere a moţului plecat în ţară nu mai e ce era pe vremuri …
“The County of Hohenzollern-Sigmaringen was created in 1576, upon the partition of the County of Hohenzollern, a fief o
f the Holy Roman Empire” - ne spune tanti Wiki Pedia. Noi ne amintim de … Hopânţol!
Între bare
De ce s-a mutat biroul administraţiei pieţei de sub aripa bisericii sub cea a lui Dracula? 
Minune
Jur că nu am trucat imaginea: celebra groapă din s
ensul giratoriu de la Cioramica se repară!?
Egalitate ne-canină
În ograda familiei Raţiu se află Centru Raţiu pentru Democraţie şi … o închisoare pentru câini! De la Alexandrescu încoace, nici egalitatea şi nici democraţia nu e pentru căţei!
S’trăiţi bine cu străiţi pline!
















winton1949
24 august 2009
pentru caine sunt REVOLTAT de n-am cuvinte
zamfirpop
24 august 2009
Trăim în România! Vecinul îşi renovează apartamentul şi toată curtea este plină de diluant turnat aiurea, praf de ciment vărsat în iarbă, răzălitură de tencuială pe unde vrei şi pe unde nu vrei, dar … este un om civilizat!
Nu sunt sigur că problemele stomacale ale lui Ulise din săptămâna aceasta nu au legătură cu cele descrise!
Oricum, mâine merg la veterinar, oricât mă costă! Ulise este Prietenul meu. Pentru mine aş mai ezita!
winton1949
24 august 2009
ce gusturi… pentru aceasta zi!!!
zamfirpop
24 august 2009
Scuze pentru coincidenţe!
daurel
22 august 2009
Pe la mine, pe la Satmar, taranii pronuntau corect numele istoric al familiei regale…Prima stalcire am auzit-o in liceu, la Seini, de la un coleg din Oas…Apoi in propaganda comunista.
zamfirpop
22 august 2009
Da, pentru că zonă mai erau germani. În zonele fără, unde nu erau obişnuiţi cu nume străine, …